Diodes Incorporated 1N5711W-7
1N5711W-7 picture photo
Mfg. Part Number
1N5711W-7
Manufacturer
Product Category
RF Diodes
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 70V 333MW SOD-123
Datasheet Download
1N5711W-7.pdf
Availability of 1N5711W-7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1N5711W-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5711W-7
Internal Part NumberEIS-1N5711W-7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyRF Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky - Single
Voltage - Peak Reverse (Max)70V
Current - Max15mA
Capacitance @ Vr, F2pF @ 0V, 1MHz
Resistance @ If, F-
Power Dissipation (Max)333mW
Package / CaseSOD-123
Supplier Device PackageSOD-123
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5711W-7
Related Links1N57, 1N5711W-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
1N5711W-7 Details Description
Related parts for 1N5711W-7
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10V 20% RADIAL datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL RED/ORANGE datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 79MA 8 OHM SMD datasheet.pdf
PIN DETECTOR 850NM 10GBPS SC datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB datasheet.pdf
CONN DSUB 50POS M R/A .318 datasheet.pdf
HD 38999 55C 55#23 SKT RECP datasheet.pdf
4,7UF 25V 5X11MM 85C 3000H datasheet.pdf