Microsemi Commercial Components 1N5913BPE3/TR8
1N5913BPE3/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
1N5913BPE3/TR8
Brief Description
DIODE ZENER 3.3V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5913BPE3/TR8.pdf
Availability of 1N5913BPE3/TR8
QUANTITY
1N5913BPE3/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5913BPE3/TR8
Internal Part NumberEIS-1N5913BPE3/TR8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.3V
Tolerance±5%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5913BPE3/TR8
Related Links1N5913B, 1N5913BPE3/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5913BPE3/TR8 Details Description
Related parts for 1N5913BPE3/TR8
CONV DC/DC 30W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
OSC MEMS 16.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FUSE GLASS 30A 32VAC/VDC 8AG datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 30POS datasheet.pdf
IC SRAM 1M 128X8 5.0V 32-SOJ datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN FEMALE M12 datasheet.pdf
BASE RECT 1POS 34.8+50MM BK PC datasheet.pdf
CAP FILM 51NF 10% 160VDC RAD datasheet.pdf