Microsemi Commercial Components 1N5913CP/TR12
1N5913CP/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N5913CP/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 3.3V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5913CP/TR12.pdf
Availability of 1N5913CP/TR12
QUANTITY
1N5913CP/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5913CP/TR12
Internal Part NumberEIS-1N5913CP/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.3V
Tolerance±2%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5913CP/TR12
Related Links1N5913, 1N5913CP/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5913CP/TR12 Details Description
Related parts for 1N5913CP/TR12
FUSE GLASS 375MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 36PF 2KV NP0 1808 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD 1X1 14SOIC datasheet.pdf
FUSE CLASS J T/D 25A 600V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 750 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 284MA 1.5 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf