Microsemi Commercial Components 1N5913E3/TR13
1N5913E3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
1N5913E3/TR13
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 3.3V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5913E3/TR13.pdf
Availability of 1N5913E3/TR13
QUANTITY
1N5913E3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5913E3/TR13
Internal Part NumberEIS-1N5913E3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.3V
Tolerance±20%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5913E3/TR13
Related Links1N5913, 1N5913E3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5913E3/TR13 Details Description
Related parts for 1N5913E3/TR13
INDUCT ARRAY 6 COIL 89.6UH SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 1A SC63 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DUAL W/BUFF 24SOIC datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-SOIC datasheet.pdf
MODULAR CBL STR 5' REVERSED datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Receptacle 19 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf