Microsemi Commercial Components 1N5914CE3/TR13
1N5914CE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
1N5914CE3/TR13
Brief Description
DIODE ZENER 3.6V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5914CE3/TR13.pdf
Availability of 1N5914CE3/TR13
QUANTITY
1N5914CE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5914CE3/TR13
Internal Part NumberEIS-1N5914CE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.6V
Tolerance±2%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)9 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr75µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5914CE3/TR13
Related Links1N5914C, 1N5914CE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5914CE3/TR13 Details Description
Related parts for 1N5914CE3/TR13
IC RTC PHANTOM PAR 168-BGA datasheet.pdf
TRANS PNP 20V 0.5A TO-92S datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
PROGBL CONVERT DC-DC 7A OUT SMD datasheet.pdf
RES SMD 26.7 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
IC LPDDR SDRAM 2GBIT 90VFBGA datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC P600 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
FIXED IND 280NH 27A 0.29 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 24.576MHZ 6-CLCC datasheet.pdf