Microsemi Commercial Components 1N5916BP/TR12
1N5916BP/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N5916BP/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 4.3V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5916BP/TR12.pdf
Availability of 1N5916BP/TR12
QUANTITY
1N5916BP/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5916BP/TR12
Internal Part NumberEIS-1N5916BP/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)4.3V
Tolerance±5%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)6 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5916BP/TR12
Related Links1N5916, 1N5916BP/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5916BP/TR12 Details Description
Related parts for 1N5916BP/TR12
CABLE FLAT FLEX 5POS 0.5MM 3" datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 400MA 250VAC RAD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 125MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
FUSE STRIP 100A 48VDC BOLT MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 6.04 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf