Microsemi Commercial Components 1N5917APE3/TR12
1N5917APE3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N5917APE3/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 4.7V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5917APE3/TR12.pdf
Availability of 1N5917APE3/TR12
QUANTITY
1N5917APE3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5917APE3/TR12
Internal Part NumberEIS-1N5917APE3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)4.7V
Tolerance±10%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 1.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5917APE3/TR12
Related Links1N5917A, 1N5917APE3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5917APE3/TR12 Details Description
Related parts for 1N5917APE3/TR12
IC FLASH 1MBIT 55NS 32TSOP datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 50V 0.15A 6UMT datasheet.pdf
RELAY REED SPST 2A 12V datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 04POS R/A datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 1.160" (29.46mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 471MA 1.37 OHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 0.0051UF 5% 400VDC AXIA datasheet.pdf