Microsemi Commercial Components 1N5917BP/TR12
1N5917BP/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N5917BP/TR12
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 4.7V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5917BP/TR12.pdf
Availability of 1N5917BP/TR12
QUANTITY
1N5917BP/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5917BP/TR12
Internal Part NumberEIS-1N5917BP/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)4.7V
Tolerance±5%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 1.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5917BP/TR12
Related Links1N5917, 1N5917BP/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5917BP/TR12 Details Description
Related parts for 1N5917BP/TR12
LCD 4 DIGIT .5" REFL datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP 1.8V 8MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 200POS .8MM FH 13H AU datasheet.pdf
CONN HEADER 6PWR+16SGNL R/A SLD datasheet.pdf
CBL TIE HLDR RVT/SCREW MNT NAT datasheet.pdf
RES 10.4 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.196 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 9POS SNGL SMD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE PIN datasheet.pdf