Microsemi Commercial Components 1N5917CPE3/TR12
1N5917CPE3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N5917CPE3/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 4.7V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5917CPE3/TR12.pdf
Availability of 1N5917CPE3/TR12
QUANTITY
1N5917CPE3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5917CPE3/TR12
Internal Part NumberEIS-1N5917CPE3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)4.7V
Tolerance±2%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 1.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5917CPE3/TR12
Related Links1N5917C, 1N5917CPE3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5917CPE3/TR12 Details Description
Related parts for 1N5917CPE3/TR12
RES 1.6M OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 15PSIA 1/4NPT RIBN W/CONN datasheet.pdf
IC DUAL DIFF LINE DRVR 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL RED/YLW DIFF datasheet.pdf
METRAL HDR 5RX1M datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf