Microsemi Commercial Components 1N5919APE3/TR8
1N5919APE3/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
1N5919APE3/TR8
Brief Description
DIODE ZENER 5.6V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5919APE3/TR8.pdf
Availability of 1N5919APE3/TR8
QUANTITY
1N5919APE3/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5919APE3/TR8
Internal Part NumberEIS-1N5919APE3/TR8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.6V
Tolerance±10%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)2 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 3V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5919APE3/TR8
Related Links1N5919A, 1N5919APE3/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5919APE3/TR8 Details Description
Related parts for 1N5919APE3/TR8
CONN HEADER .100 DUAL R/A 38POS datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 5% 2W MELF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 6.8K OHM 8SIP datasheet.pdf
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf