Microsemi Commercial Components 1N5919BE3/TR13
1N5919BE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
1N5919BE3/TR13
Brief Description
DIODE ZENER 5.6V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5919BE3/TR13.pdf
Availability of 1N5919BE3/TR13
QUANTITY
1N5919BE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5919BE3/TR13
Internal Part NumberEIS-1N5919BE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.6V
Tolerance±5%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)2 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 3V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5919BE3/TR13
Related Links1N5919B, 1N5919BE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5919BE3/TR13 Details Description
Related parts for 1N5919BE3/TR13
RES 120 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 16BIT MONO 28-DIP datasheet.pdf
VARISTOR 42.3V 1KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONN MMCX PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
PUNCH STUD BAT 120V CHRGR datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 11PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf