Microsemi Commercial Components 1N5919BPE3/TR8
1N5919BPE3/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
1N5919BPE3/TR8
Brief Description
DIODE ZENER 5.6V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5919BPE3/TR8.pdf
Availability of 1N5919BPE3/TR8
QUANTITY
1N5919BPE3/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5919BPE3/TR8
Internal Part NumberEIS-1N5919BPE3/TR8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.6V
Tolerance±5%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)2 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 3V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5919BPE3/TR8
Related Links1N5919B, 1N5919BPE3/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5919BPE3/TR8 Details Description
Related parts for 1N5919BPE3/TR8
SENSOR TEMPERATURE SPI SOT23-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC DGTL PWR CTRLR 48VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
HYDRL DIES VERSAKRIMP 2 AWG datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 10K OHM 8SMD datasheet.pdf