Microsemi Commercial Components 1N5919CP/TR12
1N5919CP/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N5919CP/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 5.6V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5919CP/TR12.pdf
Availability of 1N5919CP/TR12
QUANTITY
1N5919CP/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5919CP/TR12
Internal Part NumberEIS-1N5919CP/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.6V
Tolerance±2%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)2 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 3V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5919CP/TR12
Related Links1N5919, 1N5919CP/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5919CP/TR12 Details Description
Related parts for 1N5919CP/TR12
RES 270 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIVIDER WALL RACEWAY 8' GRAY datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 17.8K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
17P MTA100 PSTD CONN ASSY SN datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 1W 2516 WIDE datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
RES 0.36 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TV 6C 6#12 SKT J/N RECP datasheet.pdf
33UF 10V 5X7MM 85C 1500H datasheet.pdf