Microsemi Commercial Components 1N5919CP/TR12
1N5919CP/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N5919CP/TR12
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 5.6V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5919CP/TR12.pdf
Availability of 1N5919CP/TR12
QUANTITY
1N5919CP/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5919CP/TR12
Internal Part NumberEIS-1N5919CP/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.6V
Tolerance±2%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)2 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 3V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5919CP/TR12
Related Links1N5919, 1N5919CP/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5919CP/TR12 Details Description
Related parts for 1N5919CP/TR12
IC DRIVER BRIDGE 3-PHASE 28-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 931K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
LED GREEN DIFFUSED 2SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V SOT323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf