| Internal Part Number | EIS-1N5920BG | |
| PCN Design/Specification | Datasheet Update 14/Aug/2008 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 6.2V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 3W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 2 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 4V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 1N5920BG | |
| Related Links | 1N59, 1N5920BG Datasheet, ON Semiconductor Distributor | |
 | 7610D2 | LIGHT PIPE CLEAR 1 POS | datasheet.pdf | |