Microsemi Commercial Components 1N5920CP/TR12
1N5920CP/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N5920CP/TR12
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 6.2V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5920CP/TR12.pdf
Availability of 1N5920CP/TR12
QUANTITY
1N5920CP/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5920CP/TR12
Internal Part NumberEIS-1N5920CP/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.2V
Tolerance±2%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)2 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5920CP/TR12
Related Links1N5920, 1N5920CP/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5920CP/TR12 Details Description
Related parts for 1N5920CP/TR12
RES SMD 7.32K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS 1MM VERT GOLD datasheet.pdf
IC FILTER COMMON MODE ESD 10WDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 22.4A TO220 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 31 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf