Microsemi Commercial Components 1N5922APE3/TR12
1N5922APE3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N5922APE3/TR12
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 7.5V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5922APE3/TR12.pdf
Availability of 1N5922APE3/TR12
QUANTITY
1N5922APE3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5922APE3/TR12
Internal Part NumberEIS-1N5922APE3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)7.5V
Tolerance±10%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)3 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5922APE3/TR12
Related Links1N5922A, 1N5922APE3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5922APE3/TR12 Details Description
Related parts for 1N5922APE3/TR12
SCR SENS 400V 0.8A TO92 AMMO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
TC237B datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 5.08MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28UQFN datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 20% 2312 datasheet.pdf