Microsemi Commercial Components 1N5924BE3/TR13
1N5924BE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
1N5924BE3/TR13
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 9.1V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5924BE3/TR13.pdf
Availability of 1N5924BE3/TR13
QUANTITY
1N5924BE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5924BE3/TR13
Internal Part NumberEIS-1N5924BE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)9.1V
Tolerance±5%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)4 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 7V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5924BE3/TR13
Related Links1N5924B, 1N5924BE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5924BE3/TR13 Details Description
Related parts for 1N5924BE3/TR13
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.16KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES MO 2W 294 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
SUBRACK FOR 19" 6U 84HP 295MM datasheet.pdf
MODEL 19 BELT HEATER datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf