ON Semiconductor 1N5927BG
1N5927BG picture photo
Mfg. Part Number
1N5927BG
Brief Description
DIODE ZENER 12V 3W AXIAL
Datasheet Download
1N5927BG.pdf
Availability of 1N5927BG
QUANTITY
1N5927BG Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5927BG
Internal Part NumberEIS-1N5927BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationDatasheet Update 14/Aug/2008
Standard Package2,000
Series-
PackagingBulk
Voltage - Zener (Nom) (Vz)12V
Tolerance±5%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)6.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 9.1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5927BG
Related Links1N59, 1N5927BG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
1N5927BG Details Description
Related parts for 1N5927BG
CAP ALUM 1000UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .219" .125"L datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 400VDC 2DIP datasheet.pdf
RES 15 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 10A ROLLR LEVR datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 3.1, Superspeed+ 9 Position Through Hole, Right Angle datasheet.pdf