Microsemi Commercial Components 1N5927BP/TR8
1N5927BP/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
1N5927BP/TR8
Brief Description
DIODE ZENER 12V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5927BP/TR8.pdf
Availability of 1N5927BP/TR8
QUANTITY
1N5927BP/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5927BP/TR8
Internal Part NumberEIS-1N5927BP/TR8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)12V
Tolerance±5%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)6.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 9.1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5927BP/TR8
Related Links1N5927, 1N5927BP/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5927BP/TR8 Details Description
Related parts for 1N5927BP/TR8
FIXED IND 27NH 1A 130 MOHM SMD datasheet.pdf
CARD EDGE 86POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS IDC 22AWG .156 datasheet.pdf
MODULE MALE 6POS CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
RES SMD 5.11 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DO-35 10% TOLERANCE datasheet.pdf
POT 7.5 OHM 300W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
SL R/A LATCH HEADER GOLD 17POS datasheet.pdf
508 TB SOCKET OPEN VER datasheet.pdf
HAND CRIMP TOOL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 19.5W datasheet.pdf