Microsemi Commercial Components 1N5928CP/TR12
1N5928CP/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N5928CP/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 13V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5928CP/TR12.pdf
Availability of 1N5928CP/TR12
QUANTITY
1N5928CP/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5928CP/TR12
Internal Part NumberEIS-1N5928CP/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)13V
Tolerance±2%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)7 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 9.9V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5928CP/TR12
Related Links1N5928, 1N5928CP/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5928CP/TR12 Details Description
Related parts for 1N5928CP/TR12
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 WW datasheet.pdf
COPPER LUG 1/4" HOLE 1/0 AWG datasheet.pdf
CONN SOCKET 17-20AWG SILVR CRIMP datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 43VC SMB datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 7A TO220 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf