Microsemi Commercial Components 1N5931BP/TR12
1N5931BP/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N5931BP/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 18V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5931BP/TR12.pdf
Availability of 1N5931BP/TR12
QUANTITY
1N5931BP/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5931BP/TR12
Internal Part NumberEIS-1N5931BP/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)18V
Tolerance±5%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)12 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 13.7V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5931BP/TR12
Related Links1N5931, 1N5931BP/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5931BP/TR12 Details Description
Related parts for 1N5931BP/TR12
RES SMD 121 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 108.15VC SMD datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR 3A 10DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
2.5G DWDM TOSA 120KM LC REC datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf