Microsemi Commercial Components 1N5932AE3/TR13
1N5932AE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
1N5932AE3/TR13
Brief Description
DIODE ZENER 20V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5932AE3/TR13.pdf
Availability of 1N5932AE3/TR13
QUANTITY
1N5932AE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5932AE3/TR13
Internal Part NumberEIS-1N5932AE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)20V
Tolerance±10%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)14 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 15.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5932AE3/TR13
Related Links1N5932A, 1N5932AE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5932AE3/TR13 Details Description
Related parts for 1N5932AE3/TR13
CABLE FLAT FLEX 24POS 1MM 3" datasheet.pdf
LED RED 4.4MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 264MA 2.16 OHM datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FAULT MON BATT 12CH 38-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR DF20 ACCESSORY datasheet.pdf
Connector Receptacle 23 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf