ON Semiconductor 1N5932BRNG
1N5932BRNG picture photo
Mfg. Part Number
1N5932BRNG
Brief Description
DIODE ZENER 20V 3W DO41
Datasheet Download
1N5932BRNG.pdf
Availability of 1N5932BRNG
QUANTITY
1N5932BRNG Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5932BRNG
Internal Part NumberEIS-1N5932BRNG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)20V
Tolerance±5%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)14 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 15.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-41
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5932BRNG
Related Links1N593, 1N5932BRNG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
1N5932BRNG Details Description
Related parts for 1N5932BRNG
IC OPAMP GP 28MHZ 16SOIC datasheet.pdf
CARDEDGE 144POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 20.1VC SMB datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 25V 10% 1507 datasheet.pdf
RES 14.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 6.75A 8.5 MOHM datasheet.pdf