Microsemi Commercial Components 1N5936P/TR8
1N5936P/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
1N5936P/TR8
Brief Description
DIODE ZENER 30V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5936P/TR8.pdf
Availability of 1N5936P/TR8
QUANTITY
1N5936P/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5936P/TR8
Internal Part NumberEIS-1N5936P/TR8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)30V
Tolerance±20%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)28 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 22.8V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5936P/TR8
Related Links1N593, 1N5936P/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5936P/TR8 Details Description
Related parts for 1N5936P/TR8
CONN FFC VERT 20POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 1.43K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 59A D2PAK datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 14POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
MCU 32BIT 128K FLASH 144-LFBGA datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
RES 383 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 1.2V 70A 84W datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 1.8K OHM 0606 datasheet.pdf