Microsemi Commercial Components 1N5939AP/TR8
1N5939AP/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
1N5939AP/TR8
Brief Description
DIODE ZENER 39V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5939AP/TR8.pdf
Availability of 1N5939AP/TR8
QUANTITY
1N5939AP/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5939AP/TR8
Internal Part NumberEIS-1N5939AP/TR8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)39V
Tolerance±10%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)45 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 29.7V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5939AP/TR8
Related Links1N5939, 1N5939AP/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5939AP/TR8 Details Description
Related parts for 1N5939AP/TR8
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN RECEPT 8POS 28AWG MTA100 datasheet.pdf
IC FIFO 64KX9 25NS 28DIP datasheet.pdf
IC FIFO 32768X36 10NS 256BGA datasheet.pdf
CAP CER 68PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CMOS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 1% 3W 2512 datasheet.pdf
OTHER ELASTOMERS datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 500MW DO35 datasheet.pdf