Microsemi Commercial Components 1N5939P/TR12
1N5939P/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N5939P/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 39V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5939P/TR12.pdf
Availability of 1N5939P/TR12
QUANTITY
1N5939P/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5939P/TR12
Internal Part NumberEIS-1N5939P/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)39V
Tolerance±20%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)45 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 29.7V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5939P/TR12
Related Links1N5939, 1N5939P/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5939P/TR12 Details Description
Related parts for 1N5939P/TR12
Connector Receptacle 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
BOX STEEL OFF WHITE 6"L X 12"W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 4.75 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS PIN datasheet.pdf
EX3 DEBURRING WHEEL 8" 8A MED datasheet.pdf
SURFACE LS BELT 3X132" S MED datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 3POS SNGL SMD datasheet.pdf