| Internal Part Number | EIS-1N5941BRLG | |
| PCN Design/Specification | Datasheet Update 14/Aug/2008 | |
| Standard Package | 6,000 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 47V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 3W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 67 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 35.8V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |