Microsemi Commercial Components 1N5946APE3/TR8
1N5946APE3/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
1N5946APE3/TR8
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 75V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5946APE3/TR8.pdf
Availability of 1N5946APE3/TR8
QUANTITY
1N5946APE3/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5946APE3/TR8
Internal Part NumberEIS-1N5946APE3/TR8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)75V
Tolerance±10%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)140 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 56V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5946APE3/TR8
Related Links1N5946A, 1N5946APE3/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5946APE3/TR8 Details Description
Related parts for 1N5946APE3/TR8
DIODE SCHOTTKY 35V 8A DO204AR datasheet.pdf
BOX ABS TRN GREEN 2.8"L X 2.2"W datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 200MW SOD323 datasheet.pdf
RES SMD 15.8 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAB IEEE1394 FIREWIRE 6/4POS 6' datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS CABLE PIN datasheet.pdf
SMKDS 3/ 3-5 08 GY datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf