Microsemi Commercial Components 1N5946CP/TR12
1N5946CP/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N5946CP/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 75V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5946CP/TR12.pdf
Availability of 1N5946CP/TR12
QUANTITY
1N5946CP/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5946CP/TR12
Internal Part NumberEIS-1N5946CP/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)75V
Tolerance±2%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)140 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 56V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5946CP/TR12
Related Links1N5946, 1N5946CP/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5946CP/TR12 Details Description
Related parts for 1N5946CP/TR12
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP TANT POLY 470UF 6.3V 2917 datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 912MA 252 MOHM datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT ROLLER PCB datasheet.pdf
IC DELAY LINE 10TAP 125NS 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 487K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP MICA 68PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
BRIDGE RECT 3A 400V KBPM datasheet.pdf