Microsemi Commercial Components 1N5946PE3/TR12
1N5946PE3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N5946PE3/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 75V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5946PE3/TR12.pdf
Availability of 1N5946PE3/TR12
QUANTITY
1N5946PE3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5946PE3/TR12
Internal Part NumberEIS-1N5946PE3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)75V
Tolerance±20%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)140 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 56V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5946PE3/TR12
Related Links1N5946P, 1N5946PE3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5946PE3/TR12 Details Description
Related parts for 1N5946PE3/TR12
AC/DC CONVERTER 48V 144W datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
EDGECARD 132POS .050 SMD W/POSTS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 80A TO263-3 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CABLE 2COND 12AWG RED 1000' datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 4.7K OHM 10SIP datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf