Microsemi Commercial Components 1N5947CPE3/TR12
1N5947CPE3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N5947CPE3/TR12
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 82V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5947CPE3/TR12.pdf
Availability of 1N5947CPE3/TR12
QUANTITY
1N5947CPE3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5947CPE3/TR12
Internal Part NumberEIS-1N5947CPE3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)82V
Tolerance±2%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)160 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 62.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5947CPE3/TR12
Related Links1N5947C, 1N5947CPE3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5947CPE3/TR12 Details Description
Related parts for 1N5947CPE3/TR12
CONN RECT TONG 16-14AWG #6 TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES SMD 13.3 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 72POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 72POS STRGHT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
FLANGED BALL BEARING datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 20% 250VDC AXIAL datasheet.pdf