Microsemi Commercial Components 1N5950BE3/TR13
1N5950BE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
1N5950BE3/TR13
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 110V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5950BE3/TR13.pdf
Availability of 1N5950BE3/TR13
QUANTITY
1N5950BE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5950BE3/TR13
Internal Part NumberEIS-1N5950BE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)110V
Tolerance±5%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)300 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 83.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5950BE3/TR13
Related Links1N5950B, 1N5950BE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5950BE3/TR13 Details Description
Related parts for 1N5950BE3/TR13
TERM BLOCK PCB 5.08MM 66POS OR datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 33M OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
RES 819.2K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf