Microsemi Commercial Components 1N5951BPE3/TR12
1N5951BPE3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N5951BPE3/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 120V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5951BPE3/TR12.pdf
Availability of 1N5951BPE3/TR12
QUANTITY
1N5951BPE3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5951BPE3/TR12
Internal Part NumberEIS-1N5951BPE3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)120V
Tolerance±5%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)380 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 91.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5951BPE3/TR12
Related Links1N5951B, 1N5951BPE3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5951BPE3/TR12 Details Description
Related parts for 1N5951BPE3/TR12
IC MPU/RESET CIRC 3.00V SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 4.64KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CABLE SPEAKER 2COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS W/SKT INLINE R/A datasheet.pdf
IMPACT BP 3X16 OPEN SN/PB datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4DIP datasheet.pdf
RES 13.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG SHLD 100' datasheet.pdf
FEMALE CABLE CONNECTOR 3WAY datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM datasheet.pdf
CAP CER 200PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf