Microsemi Commercial Components 1N5951P/TR12
1N5951P/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N5951P/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 120V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5951P/TR12.pdf
Availability of 1N5951P/TR12
QUANTITY
1N5951P/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5951P/TR12
Internal Part NumberEIS-1N5951P/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)120V
Tolerance±20%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)380 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 91.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5951P/TR12
Related Links1N5951, 1N5951P/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5951P/TR12 Details Description
Related parts for 1N5951P/TR12
CAP CER 220PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
LOW PASS FILTER 2150MHZ 0805 SMD datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20 UNF 4-20MA datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
MODULE MINICORE RCM6760 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 700MA 240 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT PIN datasheet.pdf