Microsemi Commercial Components 1N5953BE3/TR13
1N5953BE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
1N5953BE3/TR13
Brief Description
DIODE ZENER 150V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5953BE3/TR13.pdf
Availability of 1N5953BE3/TR13
QUANTITY
1N5953BE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5953BE3/TR13
Internal Part NumberEIS-1N5953BE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)150V
Tolerance±5%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)600 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 114V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5953BE3/TR13
Related Links1N5953B, 1N5953BE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5953BE3/TR13 Details Description
Related parts for 1N5953BE3/TR13
COUNTER LCD 7 CHAR PANEL MOUNT datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 108.15VC DO204AC datasheet.pdf
MINITEK HDR RA DR GP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 6.3V 20% 1411 datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG GRN SHLD 1000' datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 20% 2910 datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 6POS DUAL SMD datasheet.pdf