Microsemi Commercial Components 1N5954BPE3/TR12
1N5954BPE3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N5954BPE3/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 160V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5954BPE3/TR12.pdf
Availability of 1N5954BPE3/TR12
QUANTITY
1N5954BPE3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5954BPE3/TR12
Internal Part NumberEIS-1N5954BPE3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)160V
Tolerance±5%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)700 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 121.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5954BPE3/TR12
Related Links1N5954B, 1N5954BPE3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5954BPE3/TR12 Details Description
Related parts for 1N5954BPE3/TR12
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR .145W AB 10MSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-9VOUT datasheet.pdf
PANEL ALUM 5.37X3.79X0.06" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 48A TO-264 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IMCV-GIGA-FIBERLINX-II, TX/SFP ( datasheet.pdf
FIXED IND 30UH 348MA 2.8 OHM SMD datasheet.pdf
VARISTOR 162V 20KA SQUARE 28MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf