Microsemi Commercial Components 1N5954CPE3/TR8
1N5954CPE3/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
1N5954CPE3/TR8
Brief Description
DIODE ZENER 160V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5954CPE3/TR8.pdf
Availability of 1N5954CPE3/TR8
QUANTITY
1N5954CPE3/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5954CPE3/TR8
Internal Part NumberEIS-1N5954CPE3/TR8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)160V
Tolerance±2%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)700 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 121.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5954CPE3/TR8
Related Links1N5954C, 1N5954CPE3/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5954CPE3/TR8 Details Description
Related parts for 1N5954CPE3/TR8
CONN RECEPT 6 POS CST-100 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 29POS STR datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 550KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES 5K OHM 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
ACCY L BRACKET TRUNK GROOVE 3/8" datasheet.pdf
FLASHLIGHT LED AAA(1) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf