| Internal Part Number | EIS-1N5995B-TP | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 19/May/2014 | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 6.2V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 10 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 4V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 100mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |