Vishay Semiconductor/Diodes Division 1N6273AHE3/73
1N6273AHE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1N6273AHE3/73
Brief Description
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC 1.5KE
Datasheet Download
1N6273AHE3/73.pdf
Availability of 1N6273AHE3/73
QUANTITY
1N6273AHE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N6273AHE3/73
Internal Part NumberEIS-1N6273AHE3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)10.2V
Voltage - Breakdown (Min)11.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp16.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)89.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N6273AHE3/73
Related Links1N6273, 1N6273AHE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1N6273AHE3/73 Details Description
Related parts for 1N6273AHE3/73
INDUCTOR/XFRMR 193.0UH MULTIWIND datasheet.pdf
IDC CABLE - CSR50S/AE50M/CSR50S datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
HEADER 22POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A SOT23 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 161.1328MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 130PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 43NH 190MA 1.6 OHM SMD datasheet.pdf