Vishay Semiconductor/Diodes Division 1N6290A-E3/54
1N6290A-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1N6290A-E3/54
Brief Description
TVS DIODE 53VWM 85VC 1.5KE
Datasheet Download
1N6290A-E3/54.pdf
Availability of 1N6290A-E3/54
QUANTITY
1N6290A-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N6290A-E3/54
Internal Part NumberEIS-1N6290A-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)53V
Voltage - Breakdown (Min)58.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp85V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)17.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N6290A-E3/54
Related Links1N6290, 1N6290A-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1N6290A-E3/54 Details Description
Related parts for 1N6290A-E3/54
RES SMD 5.76KOHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.25A 4WLCSP datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 54POS datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf