ON Semiconductor 1PMT12AT3G
1PMT12AT3G picture photo
Mfg. Part Number
1PMT12AT3G
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 12VWM POWERMITE
Datasheet Download
1PMT12AT3G.pdf
Availability of 1PMT12AT3G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1PMT12AT3G Order Process
Ship out your order
Specifications of 1PMT12AT3G
Internal Part NumberEIS-1PMT12AT3G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 21/Jan/2010
Standard Package12,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V
Voltage - Breakdown (Min)13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse1000W (1kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-216AA
Supplier Device PackagePowermite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1PMT12AT3G
Related Links1PMT1, 1PMT12AT3G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
1PMT12AT3G Details Description
Related parts for 1PMT12AT3G
CARDEDGE 36POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 300V 10A TO220AC datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 2.61 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
S2C-SMT 3.50/08/180LF 1.5SN BK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf