ON Semiconductor 1PMT33AT1
1PMT33AT1 picture photo
Mfg. Part Number
1PMT33AT1
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 33VWM POWERMITE
Datasheet Download
1PMT33AT1.pdf
Availability of 1PMT33AT1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1PMT33AT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1PMT33AT1
Internal Part NumberEIS-1PMT33AT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 30/Jun/2006
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
Voltage - Breakdown (Min)36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse1000W (1kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-216AA
Supplier Device PackagePowermite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1PMT33AT1
Related Links1PMT, 1PMT33AT1 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
1PMT33AT1 Details Description
Related parts for 1PMT33AT1
BATTERY PK 13.5V D SIZE ALKALINE datasheet.pdf
RC NETWORK 22 OHM/470PF 5% SMD datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
DEVELOPMENT SOFTWARE BASIC datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 203 TYPE D 28POS datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 5W T18 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
TRANS RF 270W LDMOS CDFM6 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 25.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf