Microsemi Commercial Components 1PMT5922BE3/TR13
1PMT5922BE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
1PMT5922BE3/TR13
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 7.5V 3W DO216AA
Datasheet Download
1PMT5922BE3/TR13.pdf
Availability of 1PMT5922BE3/TR13
QUANTITY
1PMT5922BE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1PMT5922BE3/TR13
Internal Part NumberEIS-1PMT5922BE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)7.5V
Tolerance±5%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)3 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-216AA
Supplier Device PackageDO-216AA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1PMT5922BE3/TR13
Related Links1PMT5922, 1PMT5922BE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1PMT5922BE3/TR13 Details Description
Related parts for 1PMT5922BE3/TR13
RES SMD 5.9K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
RES 6.2 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
INSERT MALE 6POS CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 0.091 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 103VC P600 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC 8-SO datasheet.pdf
SOLDER SHIELD TERM 22 AWG LEAD datasheet.pdf