Microsemi Commercial Components 1PMT5928E3/TR13
1PMT5928E3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
1PMT5928E3/TR13
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 13V 3W DO216AA
Datasheet Download
1PMT5928E3/TR13.pdf
Availability of 1PMT5928E3/TR13
QUANTITY
1PMT5928E3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1PMT5928E3/TR13
Internal Part NumberEIS-1PMT5928E3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)13V
Tolerance±20%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)7 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 9.9V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-216AA
Supplier Device PackageDO-216AA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1PMT5928E3/TR13
Related Links1PMT592, 1PMT5928E3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1PMT5928E3/TR13 Details Description
Related parts for 1PMT5928E3/TR13
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Receptacle 11 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 15.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/3V 0.15A 6TMLF datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM SOT23-5 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
IC WAN CLOCK E1/E1 DUAL 18SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 470 OHM 9SIP datasheet.pdf