ON Semiconductor 1SMA12CAT3G
1SMA12CAT3G picture photo
Mfg. Part Number
1SMA12CAT3G
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMA
Datasheet Download
1SMA12CAT3G.pdf
Availability of 1SMA12CAT3G
QUANTITY
1SMA12CAT3G Order Process
Ship out your order
Specifications of 1SMA12CAT3G
Internal Part NumberEIS-1SMA12CAT3G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification Assebly/Test Site 18/Mar/2014
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V
Voltage - Breakdown (Min)13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)20.1A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency490pF @ 1MHz
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageSMA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1SMA12CAT3G
Related Links1SMA1, 1SMA12CAT3G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
1SMA12CAT3G Details Description
Related parts for 1SMA12CAT3G
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 14W datasheet.pdf
IC 3.3V LDO/DUAL SWITCH 8-MSOP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 450MHZ 20TSSOP datasheet.pdf
OSC XO 156.25MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 2.7UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
SMART SLAVE 4 ANALOG INPUTS datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 9MM datasheet.pdf
RES 3.42K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
MICRO 37C P 24" RBW FLOAT NI datasheet.pdf