ON Semiconductor 1SMA13CAT3G
1SMA13CAT3G picture photo
Mfg. Part Number
1SMA13CAT3G
Brief Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMA
Datasheet Download
1SMA13CAT3G.pdf
Availability of 1SMA13CAT3G
QUANTITY
1SMA13CAT3G Order Process
Ship out your order
Specifications of 1SMA13CAT3G
Internal Part NumberEIS-1SMA13CAT3G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification Assebly/Test Site 18/Mar/2014
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)13V
Voltage - Breakdown (Min)14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp21.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)18.6A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency455pF @ 1MHz
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageSMA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1SMA13CAT3G
Related Links1SMA1, 1SMA13CAT3G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
1SMA13CAT3G Details Description
Related parts for 1SMA13CAT3G
JUMPER-H9992TR/1853 VI/X 3" datasheet.pdf
IC CONV AC/DC -12V 90MA SIP9 datasheet.pdf
RES SMD 287K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONTROLLER EXII USB 1X2 CAPAC datasheet.pdf
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC SMA datasheet.pdf
RACK STEEL 24.5X21X16 GRY datasheet.pdf
RES 8.32K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.03UF RADIAL datasheet.pdf