ON Semiconductor 1SMB100AT3
1SMB100AT3 picture photo
Mfg. Part Number
1SMB100AT3
Brief Description
TVS DIODE 100VWM 162VC SMB
Datasheet Download
1SMB100AT3.pdf
Availability of 1SMB100AT3
QUANTITY
1SMB100AT3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1SMB100AT3
Internal Part NumberEIS-1SMB100AT3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 06/Oct/2006
Standard Package2,500
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)100V
Voltage - Breakdown (Min)111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp162V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency190pF @ 1MHz
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1SMB100AT3
Related Links1SMB1, 1SMB100AT3 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
1SMB100AT3 Details Description
Related parts for 1SMB100AT3
RES SMD 1.74 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller Analog, PWM Dimming Automotive, Backlight 20-TQFN (4x4) datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
IC INV SCHMITT-TRIG SOT353 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1500UF 6.3V 2924 datasheet.pdf