ON Semiconductor 1SMB13AT3G
1SMB13AT3G picture photo
Mfg. Part Number
1SMB13AT3G
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMB
Datasheet Download
1SMB13AT3G.pdf
Availability of 1SMB13AT3G
QUANTITY
1SMB13AT3G Order Process
Ship out your order
Specifications of 1SMB13AT3G
Internal Part NumberEIS-1SMB13AT3G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginSMB Schottky and Ultrafast Rectifiers 17/Sep/2013
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingCut Tape (CT)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)13V
Voltage - Breakdown (Min)14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp21.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency1160pF @ 1MHz
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1SMB13AT3G
Related Links1SMB1, 1SMB13AT3G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
1SMB13AT3G Details Description
Related parts for 1SMB13AT3G
CONN HEADR BRKWAY .100 36POS R/A datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 34POS DUAL TIN datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 95.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 500MA 430 MOHM datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 12W datasheet.pdf
FR PLUNGER RET - NON CARRIER CUT datasheet.pdf
CABLE 25COND 12AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SPRING,COMPRESSION datasheet.pdf
CAP FILM 75UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf