ON Semiconductor 1SMB150AT3
1SMB150AT3 picture photo
Mfg. Part Number
1SMB150AT3
Brief Description
TVS DIODE 150VWM 243VC SMB
Datasheet Download
1SMB150AT3.pdf
Availability of 1SMB150AT3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1SMB150AT3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1SMB150AT3
Internal Part NumberEIS-1SMB150AT3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 27/Jun/2007
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)150V
Voltage - Breakdown (Min)167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp243V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency135pF @ 1MHz
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1SMB150AT3
Related Links1SMB1, 1SMB150AT3 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
1SMB150AT3 Details Description
Related parts for 1SMB150AT3
MOSFET N-CH 500V 45A TO-247 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG WHITE 100' datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 325MA 1.2 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 1NH 400MA 100 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
IC PWR DIST SWITCH QUAD 16-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 9/16-18 UNF 4.5V datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/ADJ 0.1A 8WSON datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 2W SMBJ datasheet.pdf